31 MARCA UPŁYWA TERMIN WNIESIENIA OPŁATY
ZA KORZYSTANIE ZE ŚRODOWISKA
Każdy przedsiębiorca obarczony jest licznymi obowiązkami, zarówno tymi dotyczącymi bezpośrednio prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, jak i wynikającymi z bieżących i okresowych wymogów formalnych i prawnych.
Jednym z takich obowiązków i często, choć nie zawsze obciążeń finansowych, jest obowiązek ponoszenia opłaty za korzystanie ze środowiska, zwanej często opłatą środowiskową. Wynika on z ustawy Prawo ochrony środowiska i powstaje między innymi w takich przypadkach, jak:
- wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, w tym np. z kotłowni, procesów technologicznych, ze spalania paliw przez środki transportu (to ostatnie dotyczy znacznej części przedsiębiorców wykorzystujących do celów działalności gospodarczej samochody),
- wprowadzenie ścieków do wód lub ziemi,
- pobór wód,
- składowanie odpadów.
Obowiązek ten dotyczy wszystkich przedsiębiorców w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej korzystających w wymieniony wyżej sposób ze środowiska, a więc m. in. osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, wspólników spółek cywilnych oraz osób prawnych, jak np. spółki jawne, komandytowe, czy spółki z o.o.
Poza obowiązkiem obliczenia i wniesienia na rachunek bankowy właściwego urzędu marszałkowskiego opłaty za korzystanie ze środowiska, przedsiębiorca zobowiązany jest także do przedłożenia marszałkowi województwa wykazów zawierających informacje i dane wykorzystane do ustalenia wysokości opłat za korzystanie ze środowiska oraz wysokość tych opłat.
TERMIN
Okres sprawozdawczy obejmuje pełen rok, a termin wniesienia opłaty za korzystanie ze środowiska oraz przekazania wykazów został ustalony na 31 marca roku następnego po roku, którego dotyczy opłata.
ZWOLNIENIE
Złożenie wykazu nie zawsze wiąże się z koniecznością wniesienia opłaty. Nie wnosi się bowiem opłaty z tytułu tych rodzajów korzystania ze środowiska, w przypadku których jej wysokość za dany rok nie przekroczy 800 zł.
Chociaż wypełnienie obowiązków formalnych dotyczących przedsiębiorców w związku z korzystaniem ze środowiska przypada tylko raz w roku, warto już wcześniej odpowiednio przygotować się do ich spełnienia. Pomoże w tym z pewnością właściwe bieżące prowadzenie ewidencji, w sposób umożliwiający później łatwe i szybkie przygotowanie deklaracji.
Należy przy tym pamiętać, że zwolnienie z konieczności wniesienia rocznej opłaty nie zwalnia przedsiębiorcy z obowiązku złożenia do właściwego urzędu marszałkowskiego stosownych wykazów dotyczących korzystania ze środowiska.